Skarpa Lublin

Historia

Archiwalne teksy

2.6.2002r.Pierwsza informacja o sekcji na stronie internetowej

Sekcja wspinaczki sportowej UKS SP- 28 Lublin

W lutym 2001r. w ramach akcji Polskiego Związku Alpinizmu. ,,Ściana w każdej szkole” i dzięki pomocy sponsorów, firma Monolit zbudowała ścianę wspinaczkową. Jednocześnie powstała Sekcja Wspinaczki Sportowej, która cieszyła i cieszy się wielkim zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży. Na lekcjach WF w klasach 5 i 6 szkoły podstawowej, oraz I, II i III gimnazjum, zostały przeprowadzone zajęcia wspinaczkowe dla chętnych dzieciaków. To pozwoliło na wyselekcjonowanie najzdolniejszej młodzieży do sekcji wspinaczkowej. Obecnie w sekcji składa się z 4 grup w wieku od 11 do 16 lat i 1 grupy dorosłych.

A tak to się zaczęło, czyli o historii słów kilka.

UKS SKARPA LUBLIN – pod tą nazwą kryje się wiele sekcji sportowych trenujących na obiektach SP 28 i Gim. 11. Jednakże najszybszy rozwój można od razu dostrzec śledząc poczynania sekcji wspinaczkowej!!!
O naszej ściance nie można powiedzieć, że jest jedną z największych czy najlepszych w Polsce, ma jedynie 7 m. wysokości, ale nie jest to dla nas przeszkodą, aby przygotować się do zawodów z cyklu pucharu polski czy tez mistrzostw polski juniorów, w których sięgamy po najwyższe miejsca podium. Zaczynamy nawiązywać również walkę na zawodach seniorskich konkurując z przeciwnikami, którzy są już bardziej doświadczeni od nas.

A doszliśmy do tego wszystkiego bardzo małymi kroczkami.
Wszystko zaczęło się w lutym 2001 roku, kiedy to z inicjatywy naszego trenera Grzegorza Gajaszka, w ramach akcji Polskiego Związku Alpinizmu – „Ściana w każdej szkole” i dzięki pomocy sponsorów, w szkole przy ulicy Radości 13, firma Monolit wybudowała ścianę wspinaczkową. Każdy uczeń tej szkoły mógł wypróbować swoich sił podczas lekcji W-Fu. Niemalże od razu znaleĄli się chętni, aby rozpocząć swoja wielka przygodę w sekcji wspinaczkowej.
Początkowo liczyła ona tylko dwie grupy składające się z gimnazjalistów oraz studentów, ale zaczęło się to bardzo szybko zmieniać, dołączyły do nas także dzieci ze szkoły podstawowej.
W obecnej chwili w 6 grupach, trenuje około 80 wspinaczy!!!
Do pewnego momentu wspinaczka była dla nas jedynie świetną zabawą, mile spędzonym popołudniem, lecz pomału zaczęło się to zmieniać, gdy poczuliśmy smak prawdziwej rywalizacji stało się to nasza pasją, wytyczyliśmy sobie cele, do których cały czas dążymy.
Pierwszymi poważnymi zawodami, z jakimi się zmierzyliśmy był finał pucharu polski 2001 w Łazach. Pojechaliśmy tam małą, cztero-osobową ekipą (Michał Czuba, Agnieszka Miciuła, Marcin Marczak i Monika Prokopiuk), samochodem osobowym prowadzonym przez Trenera. Mimo iż nie mieliśmy jeszcze wtedy profesjonalnych butów do wspinania, tylko korko-trampki (co wzbudziło euforie u gości z zagranicy), udało się sięgnąć po pierwszy sukces – Michał wywalczył III m. w czasówkach, co dało mu również III m. w klasyfikacji generalnej pucharu polski.
W kolejnych sezonach postanowiliśmy odwiedzać wszystkie edycje pucharu polski juniorów, a robiliśmy to w coraz większych grupach, w końcu jeden samochód osobowy zamieniliśmy na busika w którym zmieściliśmy 20 osób. Zaczęliśmy zdobywać coraz więcej nagród, coraz częściej stawać na podium, rosła też liczba zdobywanych przez nas medali mistrzostw polski.
W 2002 roku jako pierwsza, miejsce na podium podczas MPJ wywalczyła Agnieszka zdobywając brązowy medal.

W kolejnych latach było już ich coraz więcej:

  • w 2003 – 4
  • w 2004 – 5
  • a w 2005 aż 9!!

Należy tu wspomnieć, że jest to rekordowa liczba medali, jaka przypadła na jeden klub w historii organizowania zawodów z cyklu Pucharu Polski!!!
I to jeszcze nie jest ostatnie słowo wypowiedziane przez nasza ekipę! Sekcja stale się powiększa, trenujemy coraz więcej, nie mogąc się doczekać kolejnych zawodów, w których będziemy mogli udowodnić że nasza forma jest coraz lepsza!

Monika Prokopiuk

<< 1 strona 3 >>

© Skarpa Lublin